30 april 2026

Feiten en duiding rondom digitale zelftriage

De recente media-aandacht voor Moet ik naar de dokter? (MINDD) roept vragen op over de inzet van digitale zelftriage tools in de huisartsenzorg. Hieronder zetten we de belangrijkste feiten op een rij.

  • Zelftriage wordt al langere tijd gebruikt om de urgentiebepaling in de zorg te ondersteunen. De tools zijn bedoeld als ondersteuning van het zorgproces en mogen niet worden gebruikt als medische beoordeling. Deze beoordeling moet altijd door de zorgverlener worden gedaan.
  • Belangrijk is dat de patiënten altijd een alternatieve mogelijkheid moeten krijgen om contact te leggen. Bijvoorbeeld als er twijfel is over het advies van de tool.
  • Bij MINDD ontbreekt op dit moment de onafhankelijke validatie en het is onvoldoende duidelijk waarop de adviezen precies zijn gebaseerd. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) ziet op dit moment geen aanleiding om een verbod of aanwijzing te geven op het gebruik van MINDD.

Standpunt InEen

InEen ziet geen reden om huisartsenspoedposten op dit moment te adviseren het gebruik van MINDD stop te zetten. Wel vindt InEen het belangrijk dat via een onafhankelijke validatie inzichtelijk wordt waarop de adviezen van MINDD zijn gebaseerd.

Leden die gebruikmaken van een digitale zelftriage tool adviseren we om expliciet te vermelden dat patiënten ook op een andere manier contact kunnen opnemen met de huisartsenspoedpost. Bijvoorbeeld door een bericht op de website.  

Leden vinden meer informatie op ledenplatform LINK

Bekijk ook