
23 september 2025 Handreiking voor meedenkadvies specialist aan huisarts
Per 1 januari 2026 wijzigt de bekostiging van het meedenkadvies. Voortaan kan de huisarts dit rechtstreeks declareren via een zorgprestatie in S1.
De Tweede Kamer heeft een wetsvoorstel aangenomen dat hulp aan mensen zonder geldige verblijfspapieren strafbaar stelt. Dit druist rechtstreeks in tegen de eed die huisartsen hebben afgelegd. Daarom komen we in actie. Zorg verlenen kan nooit strafbaar zijn. Huisartsen staan klaar voor iedereen in nood. Altijd.
De actie is een initiatief van LHV, NHG, InEen, Lovah en VPH. Hiermee willen we:
Marjolein Tasche, bestuursvoorzitter LHV: “We kunnen dit niet laten gebeuren. Geen mens mag dit overkomen, geen enkele arts mag door de wetgever voor zo’n keuze worden gesteld. Onze eed verplicht ons om te handelen in het belang van de patiënt, ongeacht wie hij of zij is. Als arts maak je geen onderscheid. Je biedt medische zorg als dat nodig is.”
We nodigen andere artsenpartijen nadrukkelijk uit om aan te haken bij de actie Medisch noodzakelijke zorg kent geen grenzen.
Ik spreek me uit tegen het voornemen van het kabinet om hulp aan mensen zonder geldige verblijfsstatus strafbaar te maken.
#zorgkentgeengrenzen
Om huisartsen en huisartsenorganisaties de gelegenheid te geven zich uit te spreken hebben we een aantal middelen ontwikkeld met daarop ons gezamenlijke statement.
Download de materialen op de actiepagina Medisch noodzakelijke zorg kent geen grenzen.
Wil je je breder uitspreken? Schaar je dan ook achter de campagne Wij blijven zorgen van Dokters van de Wereld. Je kunt de petitie Wij blijven zorgen ondertekenen of je uitspreken op social media door het plaatsen van je foto met de slogan Wij blijven helpen. Lees meer over deze actie op de website van Dokters van de Wereld | Wij blijven helpen.
Per 1 januari 2026 wijzigt de bekostiging van het meedenkadvies. Voortaan kan de huisarts dit rechtstreeks declareren via een zorgprestatie in S1.
De voorstellen en verwachtingen liggen op dit moment nog ver uit elkaar.
De afspraken uit het AZWA hebben een plek gekregen in de Rijksbegroting 2026 van VWS. Daar zijn we blij mee.